Dzīvnieku plēsīgie zobi

1

Šī dzīvnieka asais instruments radīts graušanai. Nosaukums bebrs. Dzīvesvieta : Kanāda ASV, un Eirāzija. Barība : ūdensaugi, zari un miza.  Bebra graušanas paradumi ir liels pārbaudījums priekšzobiem, kam jābūt izturīgiem un asiem. Taču tie ir ļoti piemēroti šim uzdevumam. Zobu sakņu kanāli paliek atvērti visu dzīvnieku mūžu, tāpēc priekšzobiem turpina veidoties emalja un tie nepārstāj augt.

2

Priekšzobu priekšpuse ir klāta ar cietu, oranžu emalju, bet aizmugure veidota no mīksta zobu kaula. Šī kombinācija piešķir priekšzobiem kalta formu un asumu, jo cietā emalja nodilst lēnāk. Bebrs ir pielāgojies dzīvei uz zemes un ūdeni. Kad tam jāgrauž kaut kas zem ūdens, dzīvnieks sakļauj lūpas apkārt priekšzobiem.

3

Kodiens paralizē medījumu. Nosaukums : odze. Dzīvesvieta : lielākā daļa pasaules. Barība : peles, žurkas, ķirzakas, vardes un putni. Indīgo čūsku zobi ir nāvējošs ierocis.  Odzēm abi indes zobi atrodas mutes priekšā un miera stāvoklī parasti ir ievilkti smaganās. Kad odze ar atvērtu žokli metas virsū medījumam, ļoti asie zobi izšaujas ārā tieši pirms kodiena un ar paralizējošu vai nāvējošu indes devu ieurbjas dziļi upurī.

4

Tā kā zobi ir piestiprināti pie maza, kustīga kaula, tie ieņem precīzu pozīciju, lai čūska, plaši atverot muti, varētu iekosties medījumā. Indes zobi ir dobi, tāpēc pa tiem nāvējošais šķidrums no dziedzeriem galvas aizmugurējā daļā viegli tiek ievadīts upurī.

6

Upuris dzelzs tvērienā. Nosaukums : krokodils. Dzīvesvieta : tropiskie apgabali. Barība : gliemenis, zivis, putni, zīdītāji.  Zobi ir krokodila svarīgākais ierocis. Dzīvnieka muti grezno gan lieli un stipri, gan arī mazāki, toties ļoti asi zobi. Žokļos zobi ir iestiprināti to alveolās. Reizi mēnesī jaunie krokodili ikvienu zobu nomaina ar lielāku, kas izaudzis zem vecā zoba . Līdz ar vecuma zobi vairs nenomainās tik ātri taču piemēram, aligators ar 80 alveolām mutē 50 zobu maiņās mūža laikā tiek pie 4000 jaunu zobu.

To augšana apstājas ļoti veciem dzīvniekiem, un tad tie var pārvērsties par bezzobainiem briesmoņiem. Zobi paredzēti, tikai lai palīdzētu spēcīgajiem žokļu muskuļiem cieši noturēt medījumu. Tā kā krokodils nespēj gaļu košļāt vai pārkost, tas satver laupījumu un griež to ap sevi, līdz no upura tiek izplēsts gaļas gabals.

loading...