Nebūsi ko tādu redzējis

Dzivnieki-rada-zobus-1Gari pīķi uzdur medījumu. Nosaukums : Sloana pūķzivs. Dzīvesvieta : siltas dziļās jūras. Barības : zivis un vēžveidīgie.

Salīdzinot ar galvas lielumu, nevienai citai zivij nav tik garu zobu, kā 20-35 cm garajai Sloana pūķzivij. Šī tripu un subtropu jūru dziļūdens iemītnieces galva ir aptuveni 2cm gara, bet zobi mazliet pārsniedz centrimetra garumu un aptver žokļus  kā režģis, kad mute ir aizvērta.

Rijīgā plēsoņa uzdur zivis un citu medījumu uz saviem asajiem priekšzobiem, iespledēdama tieši barā. Tā kā zobi neļauj uzreiz piekļūt maltītei, zivs ir spiesta pilnīgi atvērt žokļus, lai norītu iegūto medījumu.

Dzivnieki-rada-zobus-3Noslēpumainie greznumzobi. Nosaukums : Ziemeļsulavesi babirusa. Dzīvesvieta : Sulavesi sala Indonēzijā. Barība :  augi un sīki dzīvnieki. Ziemeļsulavesi babirusas tēviņiem ir vieni no noslēpumainākajiem acuzobiem dzīvnieku pasaulē. Augšžokļa acuzobi aug vertikāli uz augšu no žokļa kaula, izspiežas cauri vaigam un noliecas uz aizmuguri. Dzivnieki-rada-zobus-4Pēc tam tie virzās uz pieri līdz netālu no acīm atliecas uz priekšu. Biologi nespēj izprast, kādam nolūkam šie cūku dzimtas dzīvnieki izmanto šādu aprīkojum. Zobi ir pārāk trausli un salūztu jau pirmajā uzbrukumā sāncensim. Arī apakšžokļa acuzobi aug babirusas tēviņa galvas priekšpusē, bet tie neiztiepjas tik gari, kā augšžokļa acuzobi. Dzivnieki-rada-zobus-6Ilkņi tiek galā ar visu. Nosaukums : Āfrikas zilonis. Dzīvesvieta : Āfrika. Barība : dažādas augu daļas. Ilkņi ir Āfrikas ziloņa darba rīki visiem gadījumiem : ar tiem var rakt, meklējot ūdeni, sāli vai saknes, gāzt un pārvietot kokus, plēst mizu, iezīmēt teritoriju, padzīt lauvas un pārspēt sāncenšus.ddDzivnieki-rada-zobus-7

Patiesībā ilkņi ir pārveidojušies augšžokļa priekšzobi. Tie var izaugt vairāk nekā trīs metrus gari, svērt 70 kilogramu un ir garākie un stiprākie zobi mūšdienu dzīvnieku vidū. Papildus ilkņiem zilonim ir četri lieli, nelīdzeni dzerokļi, ko dzīvnieks izmanto košļāšnai. Mūža laikā tie nomainās pat piecas reizes.

Ziloņa pēdējie dzerokļi izaug 40 gadu vecumā. Kad tie ir nodiluši dzīvnieks vienkārši nomirst no bada. Tāpēc mācība cilvēkiem, nerūpēsies par saviem zobiem,  tad tu arī nomirtu no dažādām kaitēm ja nebūtu mūsdienu zobārsts.

loading...