Suņos iebūvēta elektronika

1

Mūsdienās suņi ir vislabākais palīgs lai atklātu sprāgstvielas un bumbas. Tomēr drīzumā tas var mainīties. Fluorescējošas vielas un jutīgi (jā jūtīgi) palīdzēs atklāt aizdomīgos priekšmetus.

2

Jaunās tehnoloģijas var kļūt par visu teroristu biedu. Piemēram, elektroniskais bumbu detektors, kuru nesen demosntrēja amerikāņu zinātnieki, ir ārkārtīgi jūtīgs. Ja teroristam pie plaukstām ir sprāgstvielas daļiņas vai somā ir paslēpta bumba, ierīce var atklāt bīstamās sprāgstvielas, pat ja gaisā tās ir ļoti mazā koncentrācijā.

3

Jaunais aparāts spēj detektēt, ja starp kvadriljonu gaisa molekulu ir kaut vai 20 sprāgstvielu molekulu. Tas nozīmē, ka atsevišķas sprāgstvielas šis bumbu detektors saož daudz reižu labāk nekā suņa deguns. Tāpēc šim izgudrojumam var būt izšķirīga nozīme, lai novērtus turpmākus terorisma aktus.

4

Ārkārtīgi jūtīgs bumbu detektors – Elektronisko degunu ir izgudrojis amerikāņu zinātnieks  Etikisons kopā ar diviem kolēģiem no Nacionālās klusā okeāna ziemeļrietumu laboratorijas. Iekāra jonizē jeb elektriski uzlādē gaida molekulas, un pēc tam tās analizē īpašā ierīcē – masas spektrometrā.

5

Masas spektometrs identificē jonizētās molekulas pēc to individuālās uzvedības elektriskajā laukā. Atkarībā no melekulu elektriskā lādiņa un masas to kustības trajektorija lielākā vai mazākā mērā mainās. Mūsdienās masas spektometri ir viegli pieejami. Etkisonam un viņam kolēģiem grūtākais uzdevums bija jonizēt gaisa paraugu pirms ievadīšanas masas spektometrā. Viņiem vajadzēja izdomāt rinisājumus, lai pēc iespējas labāk atklātos tieši visbīstamāko sprāgstvielu molekulas.

6

Cita starpā viņi bija izvirzījuši mērķi panākt, lai bumbu dedektors spētu noteikt tādas sprāgsvielas kā PETN un RDX, ko mēz izmantot plastiskajās sprāgsvielās un kas lietotas vairākos terorisu uzbrukumos. Ar līdžinējām tehnoloģijām ir bijis grūti atklāt abas minētās vielas, jo tās uz katru triljonu gaisa molekulu apkārtējā vidē izdala tikai dažas. Tomēr Etikinsonam un viņa kolēģiem ir izdevies jaunizgudroto bumbu detektoru padarīt tik jūtīgu, ka tas spēj efektīvi noteikt abu minēto sprāgstvielu klātbūtni.

7

 

Patlaban ar jauno detektoru var noteikt piecu vai sešu sprāgstvielu veidu. Taču terorisi visā pasaulē izmanto daudzveidzīgas sprāgstvielas. Tāpēc Etkinsons ir iecerējis aparātu pilnveidot tā, lai ar to varētu atklāt vismaz 20-30 veidu, ko teroristi visbiežāk izmanto savās bumbās.

8

Bet kāpēc tieši suņi? Šie aparāti ir pārāk smagi, bet ne tik smagi lai tos nepanestu īpaši apmācīti suņi, tieši šiem nolūkiem tiek izmantoti jau esoši trenētie suņi, kas meklē ne tikai sprāgstvielas vai nelegālas narkotikas bet nu tieši koncentrējas tikai uz bīstamo sprāgsvielu meklēšanu ar papildu iekārtu kas tiek sunim uzmontēti, drīzumā tos varētu pat iešūt dzivniekam, nenodarot nekādu kaitējumu.

loading...