Ticis paziņots par reālo pensijas scenāriju – Ja Tu pelnīsi 1000 Eiro Bruto, tava pensija būs vien knapi 250 Eiro

Latvijā plaši apriestā tēma ir pensijas, parasti gan tas ir negatīvā ziņā.  Arī šoreiz tas nebūs izņēmums, tiek vēstīts, ka tuvākajā laikā iedzīvotājus sagaida sociāli ekonomiskas izmaiņas, kas ietvers arī pensiju sistēmu valstī.

Oļegs Tkačevs, Latvijas Bankas speciālists, norādījis, ka visai iespējami ir jautājumi par to, kā pensiju sistēma varētu izpausties, jo kā vēsta aplēses, tuvākajos gados ļoti iespējams, ka samazināsies aizvietojamības koeficients no jauna piešķirtajām vecuma pensijām, saistībā pret vidējo algu Latvijā.  Šobrīd, pensija ir 40 % apmērā no atalgojuma, bet , piemēram, desmit gadu laikā varētu kristies līdz pat 34 %, bet vēl tālākā nākotnē tas jau var noslīdēt līdz pat 25%.

Nākotnes vecuma pensiju ietekmēs arī daži citi parametri – ja cilvēks dzīvo ilgāk, viņa darba gados uzkrātie nodokļi un nauda ir jādala ar lielāku gadu skaitli, kas nozīmētu pensijas maksājumu samazināšanos.

Lielpratēji šajā jomā, Latvijas Bankas diskusijā Pensiju sistēma Latvijā – vai bumba ar laika degli?  piekrita, ka īsti vienota atrisinājuma neredz, bet lietām ir jāmainās un tas jādara jau tagad. Vecuma pabalstu struktūra Latvijā ir finansiāli ilgtspējīga, to apstiprinājuši arī vairāki eksperti no ārsvalstīm. Šāda frāze arī ir dzirdēta no valstsvīru teiktā.

2030. Tkačevs gan apstiprina, ka pēc viņa ieskatiem, ir redzami vairāki negatīvi punkti, par kuriem netiek runāts gana. Kā vienu no tiem viņš min pensiju struktūras ilgtspēja, kad to ietekmē demogrāfiskas pozīcijas. Pēc Latvijas Bankas prognozes, 2030. gadā cilvēki var tikai domāt par pensiju 34% apmērā no vidējās algas, bet 10 gadus vēlāk tas jau būs nokrities līdz 27%, vēl desmit gadus vēlāk- 25%, izmantojot šos aprēķinus, ja valsts vidējā alga ir 1000 eiro, tad cilvēks no šīs summas saņems tikai 250 eiro jeb ceturto daļu. Kā jau augstāk tekstā minēts, otrs faktors, kas skars pensionārus būs vidējā mūža ilguma pagarināšanās, kas nozīmē, ka visa mūža laikā uzkrātā nauda pensijai tiks dalīta uz cilvēka gadu skaitu, kas pensijas apmēru tikai samazinās. Tomēr tas ir tikai pirmais ieskats tajā visā!

Šķir nākamo lapu un lasi raksta turpinājumu

loading...