4 Agrīni simptomi olnīcu vēzim! Tas ir jāzina katrai sievietei, nezināšanas dēļ tas var beigties arī letāli!

Pasaulē vēzis ir pats izplatītākais nāves cēlonis, ir tikai dažas pasaules valstis, kurās vēzis nav pirmās vietas ieguvējs. Par piemēru var ņemt Kanādu, kur aptuveni 30% no visiem nāves gadījumiem ir tieši vēzis, tas ir daudz vairāk, nekā jebkura cita slimība. Pēc Amerikas Savienoto Valstu datiem – Olnīcu vēža jaunas saslimšanas 2016. gadā bija 22,280 un 14,240 nāves gadījumi, šie cipari katru gadu ļoti strauji pieaug.

Ja olnīcu šūnās iekļūst ļaundabīgie audzēji, tad rodas olnīcu vēzis. Mūsdienās tos iesauc arī par klusajām slepkavām, jo ļoti bieži neuzrāda nekādu simptomu, kas varētu par to liecināt. Pat ar izplatītajiem skrīningiem ir diezgan grūti, ko atklāt.

Visbiežāk tas ir sastopams sievietēm, kuras izgājušas cauri menopauzes periodam. Mūsdienās menopauze sievietēm mēdz būt pat ap 30 gadiem, tomēr parasti tam vajadzētu notikt tikai ap 40 gadiem. Pēc nesena Kanādas pētījuma tika paziņots, ka agrīna vēža atklāšana, ļoti ievērojami palielina iespējas izdzīvot, tieši šī iemesla dēļ ir nepieciešams regulāri pārbaudīties. Tomēr mūšdienās tik precīza testa vēl nav.

Slavenās CA125 asins analīzes bieži var dot viltus negatīvu testu, kamēr traipu testi nav spējīgi uzrādīt ļaundabīgās šūnas, lai gan patiesībā ir vēl viena pārbaude.  Daudzi simptomi tiek uzskatīti par saistītiem. Viens no tiem ir kairtinātas zarnu sindroms, kas bieži vien ir aplams. Rezultātā audzējs tiek konstatēts 3 stadijā un tas ir jau par vēlu.

LASI VĒL : Latvijas iedzīvotājus brīdina par jaunu krāpniecības shēmu – No konta pazūda liela nauda!

1. Apakšējās vēderdaļas, kā arī iegurņa sāpes.
Lai arī sievietēm menstruācijas krampji ir pavisam normālas, tomēr noturīgas sāpes un krampji, kuri ilgst vairāk par trim nedēļām var liecināt par olnīcu problēmām vai pat vēzi. Menopauzes periodā sievietēm pavisam noteikti vajadzētu būt ļoti uzmanīgām, jo konkrētie simptomi parasti viegli pāriet uz periodu sāpēm.

2. Grūta ēšana – Ātri jūties paēdusi/pilna.
Strauja apetītes samazināšanās un vemšanas bez iemesla jau ir aizdomīgi, tomēr ja šis periods ir aptuveni 3 nedēļas, tas var krasi liecināt par kādu no slimībām, tai skaitā zarnu,  kuņģa, vai pat olnīcu vēzim.

3. Nemitīga vajadzība iet uz tualeti

Ja pēkšņi ir nepieciešamības iet uz tualeti daudz biežāk nekā parasti bez papildus šķidruma uzņemšanas, tas neliecina neko labu. Pastāv iespēja, ka tas norāda uz vēzi agrīnā stadijā. Otra pazīme ir saistīta ar to pašu – tomēr šajā gadījumā Jūs nespēsiet noturēt. Šādā gadījumā nekavējoties jādodas pie ārsta.

4. Nepārejošas vēdera uzpūšanās.
Bieža un konsekventa vēdera pūšanās, kas ilgst aptuveni trīs nedēļas vai ilgāk, var liecināt par ļaundabīgu audzēju augšanu. Šajā ziņā tas var būt saistīts arī ar olnīcām. Ja ir šāds novērojams, noteikti jāvēršās pie ārstiem.

LASI VĒL : Latvijas iedzīvotājus brīdina par jaunu krāpniecības shēmu – No konta pazūda liela nauda!

 

loading...