Itālija nākusi klajā ar paziņojumu, jo situācija kļuvusi vienkārši nekontrolējama

Itālijā Covid-19 slimnieku skaits ir strauji pieaudzis, un mākslīgo elpošanas aparātu ir daudz mazāk nekā tiem, kuriem tas ir vitāli nepieciešams.  Trūkst arī ārstu un medmāsu. Februāra beigās Itālijā bija 322 inficēti cilvēki, un ārsti varēja vērsties pie katra no viņiem. Pēc nedēļas bija jau 2502 gadījumi, bet ar mākslīgo respiratoru joprojām par laimi pietika. 20. martā veselības aprūpes sistēma sabruka ar vairāk nekā 40 000 pacientu (un citām slimībām).

Nepietiek visiem!
Šajā situācijā Itālijas anestēzijas, reanimācijas un intensīvās terapijas institūts ir nācis klajā ar neatliekamo medicīnisko palīdzību. Situācija tika salīdzināta ar karu vai lielām dabas katastrofām, kad ārsti ir spiesti izlemt, kuram no upuriem sniegt pirmo palīdzību. Dokuments aicina atlases kritērijus balstīt uz “taisnīgumu ierobežoto resursu sadalē un optimālā izmantošanā”.

Pamatideja ir vienkārša: pacientiem ar vislielākajām izredzes uz atveseļošanos būtu jāsniedz intensīva terapija, ievērojot “maksimālu labumu maksimālam cilvēku skaitam”. Tas normālos apstākļos rada neiedomājamu ierosinājumu: “Jums var būt jānosaka vecuma slieksnis intensīvai terapijai.”

Pirmkārt, ir jāglābj tie, kuri vēl ir glābjami ar lielām iespējām. Tiem, kuriem vecuma dēļ ir visvieglāk atgūties, vienkārši ļaus nomirt. Tas izklausās nežēlīgi, taču pamatnostādņu autori uzskata, ka rindošanas princips, neatkarīgi no citiem kritērijiem, ir daudz zemāks.

Lasi raksta turpinājumu nākamajā lapā

loading...