Jaunākās ziņas pēc notikušā! Tagad tiek solīts, ka katrs otrais darbinieks saņems vismaz 1000 Eiro

Ekonomisti cenšas noteikt brīdi, kad katrs otrs darbaspējigs Latvijas iedzīvotājs saņems atalgojumu virs 1000 eiro. Pateicoties darbaspēka iztrūkumam arī šogad darba algas kļūs lielākas, vēsta Swedbank vecākā ekonomiste Agnese Buceniece. 2018. gads esot bijis progresīvs, jo kopējais vidējais darba samaksas izmērs ir palielinājies straujāk, nekā pēdējo desmit gadu laikā. Bruto alga ir pacēlusies par 8,4% (1004 eiro).

                Pieaugumu it īpaši var novērtēt, ja salīdzina ar 2000. gada rezultātiem, kad vidējā darba alga uz papīra bijusi vien 213 eiro. Šim par cēloni esot kalpojis minimālas darba samaksas paaugstināšana no 380 eiro uz 430 eiro, kā arī ļoti pozitīva situācija darba tirgū darbu ņēmējiem. Algas strauju kāpumu esot arī veicinājusi arī darbiniekiem labvēlīgā konkurence starp uzņēmumiem. Darba devējiem pietrūkst darbinieki, jo pašlaik bezdarba līmenis ir ļoti mazs, tāpēc, lai pievilinātu tieši sev labus speciālistus, nepieciešams celt darba samaksu.

                Vēl viens apstāklis, kas tika uzlabots, ir ēnu ekonomikas mazināšana. Šim mērķim veltīti pasākumi arī ir palīdzējuši iznīcināt aplokšņu algas un palielināt oficiālās darba samaksas īpatsvaru.

                Labās ziņas ir tās, ka darba alga ir pacēlusies pilnīgi visās nozarēs. Visātrāk augošā darba samaksa ir novērojama veselības un sociālās aprūpes sfērā – par 15,9 %, kuru cēlonis meklējams veselības aprūpes sistēmas reformā.

                Savukārt tieši pretējs pacēlums algas ziņā ir novērojams finanšu un apdrošināšanas virzienos – par 3,6 %, kas varētu būt sekas tam, ka vairāki šīs sfēras uzņēmumi ir pamainījuši savu biznesa modeli. Citās nozarēs ir redzams kāpums ap 6 – 12 %. Diezgan līdzīgi, par 8,4 % un 8,5 %, pakāpās privātā un sabiedriskā segments.

                Uz gada otro pusi privātā sektora algas kāpums ir parspējis sabiedrisko segmentu.

                Arī jaunā darbaspēku nodokļu reforma ir palielinājusi darba ņēmēju neto jeb “uz rokas” algas, kopumā pat ir redzams straujāks izaugums nekā bruto jeb “uz papīra” algai – par 9,9 % un 742 eiro naudas izteiksmē.

                Runājot par iedzīvotāju pirktspēju, ilgstoši saglabājoties stabilai inflācijai (2,5%), arī tas ir uzlabojies par 7,1 %.

Šķir nākamo lapu un lasi raksta turpinājumu

loading...