Pēkšņi Paziņotas ļoti baisas prognozes par Tuvāko nākotni! Amatpersonas beidzot paziņojušas noklusēto

Ja patreiz sūdzaties par esošo situāciju dzīves dārdzību, tad pagaidiet, jo tas nebūt nav viss, kas mūs sagaida! Mēs vēl neesam nokļuvuši rudenī, kad situācija jau ir kļuvusi gana slikta, nemaz nerunājot par to, kas varētu notikt šī gada ziemā! Pie tam cenu piegums pēdējos mēnešos ir bijis pats straujākais šajā gadsimtā! Ekonomisti jau atceras un saka, ka 2008. gada cenas pie mums pieauga pāris mēnešu laikā, kas ir pilnīgi jauns rekords! Pie tam nekas nav apstājies un cenas turpina lidot gaisā kā trakas. Tas jau paspējies iedvest bailes neskaitāmu cilvēku dzīvēs, jo nav zināms cik traki tiek aizvadīts aukstais laika periods.

Jāatzīst gan, ka patēriņa cenas ir augušas ne tikai pašā Latvijā, bet arī vēl citās pasaules valstīs. Latvijā patēriņa cenu inflācija Eirozonā pārsniegušas jau divas reizes kā vidējo rādītāju, tā liecina Citadele ekonomista aplēses. Tieši viņaprāt tam var būt vairāki iemesli, viens no galvenajiem, ka savus ienākumus vairāk tērējam tieši enerģijai un pārtikai un pašlaik algas Latvijā aug krietni straujāk nekā Rietumeiropā. Arī piegādes līgumi ar mūsu valsti var būt īsāki, tāpēc redzam arī straujāku izmaksu pieaugumu veikalu plauktos. Jau maijā inflācijas rādītājos bija redzama valsts atbalsta lielā nozīme, jo tiklīdz tika atcelti šie atbalsta pasākumi, situācija kļuva daudz sliktāka.

Skaidri bija redzams, ka pati valsts bija veicinājusi cenu pieaugumu un maijā patēriņā preces Latvijā salīdzinājumā ar aprīli pieauga jau vien par 4%. Āboliņš uzsvēra, ka tieši 4 procenti no teju 3% veidoja valsts atbalsta pārtraukšana, kas amortizēja energoresursu cenu ietekmi uz mājsaimniecībām pirmajos gada mēnešos. Savukārt SEB bankas ekonomists Dainis Gašpuitis skaidri uzskata, ka valdības atbalsta beigas kopumā aizkavēja straujo cenu kāpumu gada sākumā, tādā veidā kāpinot inflāciju. Atskatoties pret 2008. gadu, mēs esam sasnieguši jaunu rekordu un ņemot vērā gaidāmo apkures sezonu, tad noteikti vajadzēs valdības atbalstu, pretējā gadījumā situācija varēs būt ļoti skumja.

Elektrības, apkures un degvielas satricinājumi mulsina tūkstošiem iedzīvotāju! Maijā inflācija bija 16,9% lielāka, nekā pagājušajā gadā, tajā pašā mēnesī. Esošā situācija skaidri norāda, cik ļoti strauji kāpinās cenas, taču cilvēkiem algas aug ļoti lēnām, vai stāv uz vietas. Ja situāciju salīdzinām ar pagājušo gadu, tad elektrības cenas ir pieaugušas par vairāk nekā 50%, gāzes cena vairāk nekā divas reizes, degviela vairāk nekā par 52% un pārtika strauji sāk kāpt pāri 20% slieksnim.

Visu esošo situāciju ekonomisti iezīmē pavisam drūmi! Swedbank ekonomiste iezīmē, ka strauji pieaugot enerģijas un pārtikas cenām, ļoti krasi tiks ietekmēta vispārējā cilvēku pirktspēja. Saskaņā ar viņas prognozi, inflācijas maksimums tiks sasniegs rudenī, savukārt preču cenu kāpums varētu nedaudz mazināties nākamajā gadā, kad atkal pakāpeniski varētu pieaugt iedzīvotāju pirktspēja. Taču neskatoties uz to, jau pašlaik paredzams, ka 2022. gada beigās vidējā gada inflācija varētu sasniegt jau ap 15 – 20% līmeni, kas ir kaut kas prātam neaptverams!

loading...