Raudāt vai smieties? Jaunā statistika ziņo, ka Latvijā vidējā alga ir 1083 Eiro!

Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati liecina, ka šī gada otrajā ceturksnī par 7.8% pieaugusi vidējā bruto darba samaksa par pilnas slodzes darbu, sasniedzot 1083 eiro. Tas ir par 78 eiro vairāk nekā iepriekšējā ceturksnī.

Pieaugums arī pirmajā bija līdzīgs kā otrajā ceturksnī un, salīdzinot pirmo ceturksni ar otro, otrajā ceturksnī pieaugums  bija par 4.6%, salīdzinot ar iepriekšējo posmu.Ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu 3.3% apmērā , neto darba algas pieaugums gada laikā bijis 4.1%.

Tāpat tika aprēķināta mediāna, kas ir vidējais rādītājs, lai augošā vai dilstošā kārtībā sakārtot darba ņēmēju algas rindas vidū. Mediāna palīdz precīzāk atainot tipisko atalgojumu, jo tās aprēķinus neietekmē augstākās un zemākās darba samaksas vērtības.

Bruto samaksas mediāna šī gada otrajā ceturksnī bija 838 eiro un tā ir augusi par 9.1%, kopumā augot straujāk nekā vidējā aritmētiskā darba samaksa. Darba neto samaksas mediāna pieaugusi par 8.7%, kopumā sastādot 619 eiro.

Mediānas aprēķināšanai izmanto statistisko izlases apsekojumu datus, kā arī valsts ieņēmumu dienesta administratīvos datus.

Par 5.7% pieaugusi vidējā darba samaksa vispārējās valdības sektorā – valsts un pašvaldību iestādēs, valsts un pašvaldību kontrolētās un finansētās kapitālsabiedrībās.

  1. gada otrajā ceturksnī lielāks pieaugums novērojams privātajā sektorā (8.9% salīdzinot ar 6% sabiedriskajā sektorā), taču vidējā mēneša bruto darba samaksa sabiedriskajā sektorā par 17 eiro pārsniegusi privātajā sektorā nopelnāmo. Privātajā sektorā tie ir 1079 eiro par vidējo mēneša bruto darba samaksu, taču sabiedriskajā – 1097 eiro.

Lasi raksta turpinājumu nākamajā lapā

loading...