Šodien paziņota ļoti nepatīkama vēsts, kas Latvijā var sekot tuvākajās dienās dēļ Covid-19 vīrusa

TV3 raidījums “Nekā personīga” ziņoja, ka Covid-19 izplatīšanās drīz apdraudēs veselības aprūpes sistēmas, kas var veidot pilnīgu paralīzi. Valdībai citētais ziņojums bija slepens, bet vēlāk tika deklasificēts.

Konfidenciāli valdības dokumenti liecina, ka šopavasar valdība aprēķināja, ka Latvijas veselības sistēma būs paralizēta un 20 000 cilvēku būs inficēti ar Covid-19 vīrusu. Plānā tiek lēsts, ka, tā kā vīruss turpina izplatīties pašreizējā ātrumā, tas var īstenoties pēc mēneša, un norāda, ka Covid-19 pacienti ir pieņemti, tādējādi samazinot citus veselības aprūpes pakalpojumus, bet simtiem ārstu bija inficēti vai atradās izolācijā.

Šopavasar eksperti izstrādāja trīs Covid-19 epidēmijas attīstības scenārijus. Dokumentā tiek prognozēts bojāgājušo skaits, pamatojoties uz vīrusa izplatību, un aprēķināts, kad tas paralizēs veselības aprūpes sistēmu. Optimistiskākajā scenārijā saslimst 1000 cilvēku un nomirs no 10 līdz 52 cilvēkiem, sliktākajā gadījumā inficēsies 5% iedzīvotāju jeb gandrīz 100 000, bet no 1000 līdz 5000 nomirtu. Tomēr 1% pacientu intensīvās terapijas nodaļā nevarēs uzņemt visus kritiski slimos cilvēkus, un tikai 0,5% trūks gultu. Pašlaik Latvijā 0,5% valsts iedzīvotāju cieš no Covid-19.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš ir noraizējies par šo situāciju: “Es redzu slimnīcu krīzi. Katru nedēļu pieaug to ārstu skaits, kuri ir slimi vai karantīnā, bet nespēj strādāt. Tas ir patiešām traki!

Pēc Kariņa teiktā, Latvijā ir 200 slimnīcas gultas dienā, kas ir ļoti piemērots Covid-19 pacientiem. Pašlaik to skaits ir pieaudzis līdz 595 gultām, un šis cipars vēl joprojām var palielināties.

Veselības ministre Ilze Viņķele (AP) norādīja, ka slimnīca ir izstrādājusi plānus vēl vairāk palielināt gultu skaitu uz plānoto palīdzības ierobežojumu rēķina. Politiķe sacīja: “Šķiet, ka ir tāda vajadzība.”

Eksperti prognozē, ka pavasara pandēmijai būs četri posmi. Pirmajos divos posmos slimība tiks kontrolēta, un ārsts rūpēsies par infekciju. Treškārt, veselības aprūpes sistēmas resursi sāks izsīkt, bet, ceturtkārt, veselības aprūpes sistēma būs pārslogota un vairs nespēs sniegt neatliekamo palīdzību.

Saskaņā ar ekspertu novērtēto pandēmijas modeli Latvija šobrīd atrodas trešajā stadijā, un infekcijas avotu lielākajai daļai pacientu nevar noteikt. Šajā posmā sākotnējais plāns sāka paziņot par krīzi un meklēt starptautisku palīdzību, taču tas vēl nav pabeigts.

Avots

loading...