Eksperti Brīdina, ka jau drīzumā par degvielu nāksies maksāt virs 1,50 Eiro litrā

Ja pagājušajā pavasarī degvielas cena daudzviet degvielas uzpildes stacijā nokritās zem 1 eiro, tagad cena kādu laiku ir pieaugusi. Eksperti ļoti asi prognozē – mēs drīz sasniegsim pirmskrīzes līmeni, un nākotnē maksāsim pus eiro vai vairāk par litru benzīna. Ja salīdzina šodienas degvielas cenu ar cenu pirms diviem mēnešiem, tā ir pieaugusi par aptuveni 10 centiem.

Kā ziņo ReTV News, šoferis Juris katru dienu mēra maršrutu no Valmieras uz Rīgu, un viņam šķiet, ka cena ir strauji pieaugusi. Tādēļ jums jāatrod degvielas uzpildes stacija ar lētāku degvielu. Viņš teica: “Tagad jums nevar būt tikai viena bāka nedēļā. Ar piecdesmit litriem nepietiek. Pašreizējā cena ir 61 eiro. Es atklāju, ka benzīna tvertnes cena tik ļoti nepaaugstinājās, un tad es to piepildīju tur. “

Pēc straujā krituma 2020. gada pavasarī Covid-19 pandēmijas dēļ nozares eksperti pašlaik skaidro degvielas cenu pieaugumu, atjaunojoties enerģijas tirgum. Pasaules biržā naftas cenas katru dienu turpina pieaugt, kas ietekmē arī degvielas cenas Latvijā. “Citadele” bankas ekonomists Āboliņš: “Patlaban katra barela ir pārsniegusi 50 ASV dolārus, tāpēc tā ir salīdzinoši tuvu Covid-19 eļļas cenai. Tas ir galvenais faktors, ko redzam Latvijas degvielas cenās.”

Latvijas Degvielas tirgotāju asociācijas prezidents Ojārs Karčevskis aģentūrai ReTV News sacīja: Latvija šogad vēl nav uzlikusi akcīzes nodokli degvielai. Viņš paskaidroja, ka pēc Covid-19 krīzes pavasarī naftas ieguves valstis ir atgriezušās pie stabilitātes un spēj panākt vienprātību par nākamo soli: “OPEC katru dienu iekasē papildu 10%.

Ekonomists Āboliņš piebilda, ka ziņas par Covid-19 vakcinācijas līmeni, kā arī pasaules ekonomikas attīstības prognozes un ziņas par kopējo investīciju samazināšanos naftas ieguves nozarē ir veicinājušas arī naftas cenu kāpumu. “Piemēram, Amerikas Savienotajās Valstīs kopējais naftas urbumu skaits ir samazinājies, kas ir ļoti svarīgi. Tāpēc visi faktori, kas cenšas kontrolēt cenas, samazināt investīcijas, samazināt ražošanu un cerības uz ekonomikas atveseļošanos, virza tirgu celties tālāk. “

Pēc ekspertu domām, degvielas cenas Latvijā turpinās pieaugt, un pieaugums var sasniegt pat 5% līdz 7% robežu mēnesī. Tomēr ir ļoti iespējams, ka pēc sešiem mēnešiem degvielas cenas atkal sasniegs pirmskrīzes līmeni, tāpēc mēs maksāsim aptuveni 1,30 eiro par litru benzīna ar 95 markām litrā.

Ojārs Karčevskis: “Šobrīd tas ir tikai daži centi, tikai pa nieka vienu nedēļu, tāpēc izskatās, ka tas turpināsies.”

Eksperti prognozē, ka ilgtermiņā degvielas cenas pieaugs. Piemēram, tuvāko gadu laikā cenas ietekmēs biodegvielas maisījumi, kas paredzēti siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai. Teorētiski tas nozīmē, ka kādu dienu un pat samērā drīz mēs joprojām varētu maksāt 1,50 eiro litrā un visticamāk, ka pat vēl vairāk.

Avots

loading...