Kariņš šodien nācis klajā ar pavisam nopietnu paziņojumu visai tautai – Tas jāzina arī Tev

Trešdien Ministru kabinets atbalstīja priekšlikumu mainīt nodokļus no 2021. gada, lai veicinātu cilvēku sociālo aizsardzību. Trešdien ministri izskatīja Finanšu ministrijas (FM) sagatavoto ziņojumu par nodokļu politikas attīstības virzienu, lai veicinātu valsts sociālo ilgtspēju un ekonomisko konkurētspēju. Ziņojumā tika apkopoti ieteikumi nodokļu reformām, kurus dažādās alianses puses dažādās formās apsprieda sarunās ar valdības sociālajiem partneriem un nevalstiskajām organizācijām.

Ziņojumā uzsvērts, ka taisnīgums un vienkāršība ir galvenie nodokļu politikas mērķi, un nodokļu reformas mērķis ir atrisināt pilsoņu sociālās aizsardzības jautājumus, kas uzsvērti Covid-19 krīzē. Paredzams, ka nodokļu izmaiņas tiks īstenotas trīs posmos Nodokļu reformas pirmajā posmā, kas stāsies spēkā 2021. gadā, plānots par vienu procentpunktu samazināt valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) nodokļa likmi un paaugstināt ienākumu slieksni līdz 1800 eiro, kas ir diferencēts minimālais nodokļu atbrīvojuma standarts.

Ja no 2021. gada 1. janvāra minimālā alga valstī būs 500 eiro, VSAOI minimālā summa būs aptuveni 170 eiro mēnesī. Turklāt vispārējā nodokļu sistēmā un alternatīvajā nodokļu sistēmā plānots ieviest minimālos VSAOI mērķus darbiniekiem, kuru mēneša ienākumi nesasniedz minimālās algas robežu, sākot ar 2021. gadu. Ir arī iedomājams, ka darbinieki, kuru ikmēneša ienākumi atbilst vai pārsniedz minimālo algu, maksās 5% no sociālās apdrošināšanas iemaksām par pensijām un 5% no sociālās apdrošināšanas iemaksām par sociālo apdrošināšanu.

Lai izvairītos no administratīvā sloga samazināt VSAOI nodokļa likmi, plānots samazināt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi ienākumiem, kas pārsniedz 62 800 eiro, un panākt līdzsvaru starp VSAOI nodokli un solidaritātes nodokļa likmi, kā arī atbrīvot no samazinātās solidaritātes nodokļa likmes, atsakoties no personalizētā solidaritātes nodokļa.

No 2021. gada valdība atbalsta priekšlikumu mainīt IIN pārdales proporciju no pašreizējiem 80% no pašvaldības budžeta uz 75%, bet mainīt valsts pamatbudžeta budžeta sadalījumu no pašreizējiem 20% uz 25%. Pārdales rezultāts ir tāds, ka 91 miljons eiro ieņēmumu tiks izmantoti pašvaldību budžetiem, un šī nauda tiks izmantota valsts pamatbudžetam.

Nodokļu izmaiņu otrajā posmā (kas var stāties spēkā 2022. gadā) plānots veikt izmaiņas, kas saskaņā ar vispārējo sistēmu attiecas uz uzņēmējiem.

Avots

loading...