Laikapstākļi uz citām planētām

Laikapstākļi uz Zemes mēz būt nepatīkami vai bīstami, bet citu saules sistēmā tie ir pilnīgi neiedomājami. Tur ir vēji, kas traucas iznīcinātāju lidmašīnu ātrumā, ledaina metāna lieti un seštūraini mākoņi, kā arī smilšu vētras kas ieskauj visu planētu.

2

Gāzes planētu iekšienē ir tik milzīgs spiediens, ka tur var veidoties dimanta krusa. Uz Urāna un Neptūna varbūt krīt dimantu krusa. Urāna un Neptūna dzīslēs ir visais daudz ūdens , amonjaka un metāna. Milžu centrā ir septiņus miljonu reižu lielāks spiediens nekā Zemes atmosfērā un temperatūra pārsniedz 5000 grādus.

Metāns tur tiek tik ļoti saspiests, ka var krist leju dimantu krusas veidā.Citi pētnieki gan domā, ka dimantu tur ir ļoti maz nelielā metāna satura dēļ. Rekords uz zemes. 2010. Gada 23 jūlijā Dienviddakotā ASV. Nokrita 870g smags krusas grauds ar vairāk nekā 20 cm diametru.

4

Temperatūras svārstības. Ekstremālu salu nomaina liels karstums. Merkuru dienā cepina, bet naktī pamatīgi saldē. Planēta riņķo pavisam tuvu Saulei, un tai nav atmosfēras, kas izkliedētu Saules siltumu. Tas nozīmē milzīgas temperatūras svārstības – pret Sauli pavērstajā pusē temperatūra ir aptuveni 430 grādu, savukārt tumšajā pusē valda – 163 grādu sals, tātad par 593 grādiem mazāk.

Rekords uz Zemes: Verhojanskas pilsētā Sibīrijā, Jakutijā ir dokumentētas 105 grādus lielas temperatūras svārstības – no -67,6 1892. Gada ziemā līdz plus 37,3 1988. gada vasarā.

Negaisa kulminācijas brīdī Cassini izmērija 10 zibeņus sekunde. Iespējams, to bija vēl vairāk, tikai zondes aparatūra nespēja tiem izsekot. Grandiozie negaisi ir  redzami noteiktos platuma grādos kā lieli, balti plankumi. Saturna gads ilgst nepilnus 30 Zemes gadus, un negaisi parasti plosās vasarā ziemeļu puslodē, taču šoreiz tas notika pavasarī.

5

Pēdējo 150 gadu laikā ir novēroti tikai pieci milzīgi negaisi, kas vairākas nedēļas stiepjas vairāk nekā 10’000km garumā. Rekords uz zemes : Var apgalvot, ka Katatumbo upes tuvumā Venecuēlā zibeņo gandrīz bez mitas. Negaisus izrasa aukstā Andu kalnu gaisa sastapšanās ar silto Karību jūras gaisu.


loading...