Savādo Planētu Laikapstākļi

1 2

Laikapstākļi uz Zemes mēz būt nepatīkami vai bīstami, bet citu saules sistēmā tie ir pilnīgi neiedomājami. Tur ir vēji, kas traucas iznīcinātāju lidmašīnu ātrumā, ledaina metāna lieti un sešstūraini mākoņi, kā arī smilšu vētras kas ieskauj visu planētu.

Dīvainais Lietus. Metāna lietus uz ledaina pavadoņa. Saturna pavadoņa Titāna polus klāt lieli metāna ezeri. Tie radušies no savāda lietu, kas mēdz līt 178 grādu temperatūrā. Uz Titāna ir visdīvainākie laikapstākļi salīdzinājumā ar pārējiem Saules sistēmas pavadoņiem.  Saturna lielā pavadoņa klimats zināmā mērā ir līdzīgam tam, kāds valda uz Zemes, tikai ūdens vietā tur ir šķidrs metās un temperatūra ir mīnus 178 grādi.

3

Titāns ir vienīgais pavadonis, kuram ir blīva atmosfēra. Turklāt tā laika apstākļiem raksturīga gadalaiku secība.  Metāna mākoņi lēnām peld pār lielo pavadoni, un prāvās lāses klusi krītu uz tā virsmas. Polos metāns veido lielus, ar upēm savienotus ezerus. Metāna ezeri pludo virs 200 km biezas cepures, zem kuras varbūt slēpjas milzīga pazemes jūra un cietu iežu kodols.

Rekords uz Zemes : Reti sastopama parādība uz Zemes ir asins lietus, kas rodas, ka piemēram, Sahāras putekļi sajaucas ar lietus lāsēm iekrāsojot tās sarkanas.

4

Gigantiskas putekļu vētras ieskauj Marsu. Ziema uz Marsa aizirt visai rāmi, bet tiklīdz iestājas pavasaris miers beidzas. Kad Saules stari kļūst pietiekami stirpi, lai sakarsētu atmosfēras gāzes virs sarkanajām smiltīm, putekļu vērpetes paceļas 20km augstumā. Karstās gāzes ceļas augšup un piemērotos laikapstākļos sāk rotēt, velkot līdzi putekļus.

5

Augstie, slaidie virpuļvēji  ievelk uz Marsa virsma sliedi, un vēja ātrums sasniedz pat 160km/h. Rekords uz zemes : 2009. gadā Austrāliju piemeklējusi putekļu vētra, tā  sasniedza 1000km garumu un 500 km platumu.

6

Mīklainie mākoņi. Veidojas mākonis ar sešiem stūriem. Visai neparastu sešstūrainu mākoni pie Saturna ziemeļpola pirmoreiz atklāja no kosmosa zondēm Voyager 20. gadsimta uzņemtajās fotogrāfijās. Milzīgā sešstūra malas garums ir ap 13’000 km un pētnieki īsti nezina, kā mākonis radies.  Viņi noskaidrojuši vienīgi to ka parādība ir saistīta ar spēcīgu strāvplūsmu, kurā vēji pūš ar 450km/h lielu ātrumu. Rekords uz zemes : Cauruļveida mākoņi ir reti sastopams mākoņu paveids, kas visbiežāk novērojami piekrastē, piemēram Austrālijā, Urugvajā un citur.

loading...