“Vietējie negrib strādāt!” Cilvēki nepiesakās zemeņu novākšanai ar iespēju nopelnīt 1500 Eiro!

Paredzams, ka zemeņu raža Latvijā būs laba, taču lielos ogu audzētājus satrauc tas, ka darbaspēka trūkuma dēļ nevar visas zemenes novākt laikā. Pēc TV3 domām, vietējo iedzīvotāju, kuri vēlas lasīt ogas, nav daudz, taču birokrātisku apsvērumu dēļ ārvalstu darbiniekiem ir grūti sasniegt Latviju līdz ar to situācija palikusi salīdzinoši bēdīga nu pat apskaužama citiem.

“Ražai viss bija ideāli – rudens, ziema, pavasaris,” izteicās galvenais ogu saimniecības īpašnieks Andris Apsītis no Mālpils puses. Šoreiz viņi kopā ar sievu Gintu meklē, ko pieņemt ogu lasīšanai milzīgā 29 hektāru platībā. Lai lieki neteiktu, tā ir milzonīga platība, lai neteiktu vairāk.

Arī pagājušajā gadā trūka darbinieku, taču viņi domāja, ka tā ir viņu vaina – viņi nepublicēja sludinājumu laicīgi. “Šogad mēs ievietojam sludinājumus portālos un visur, kur tie piedāvā darbu,” sacīja Andris, taču atsaucās tikai 25 cilvēki, bet vajadzēja 160 cilvēkus.

Bet nopelnīt var: saimniecība maksā 50 centus par kilogramu. “Viens cilvēks var saņemt 600 eiro mēnesī, bet cits cilvēks pat 1500 eiro. Tas viss ir atkarīgs no cilvēka,” sacīja Andris.

Tāpat kā pagājušajā gadā, arī lielās saimniecības Latvijā galvenokārt uzaicina ukraiņu darbiniekus, taču arvien vairāk no viņiem izvēlas ceļot uz citām ES valstīm, kurās nav vajadzīgas vīzas. Augļkopju asociācija vairākkārt ir aicinājusi darbiniekus vieglāk iekļūt valstī, taču galvenokārt vēlas pieņemt darbā vietējo darbaspēku. Tomēr tas neizdevās, jo vietējie iedzīvotāji nevēlējās veikt šādu darbu.

“Valdība cer, ka ir pietiekami daudz brīvu darbaroku, kas palīdzēs savākt ogas, taču tā nenotiek! Vienkārši nenotiek!”

Saskaņā ar Nacionālās nodarbinātības aģentūras datiem saimniecībā tagad ir 900 sezonas vakances, no kurām 600 ir ogu fermās.

Kopumā ogu lasīšanas vietās atrodas veselas 110 mājiņas sezonas strādniekiem. Taču joprojām pastāv lielas bažas, ka lielākā daļa no tām arī šajā gadā būs salīdzinoši tukšas un līdz ar to – tas kopumā liek noprast cik bēdīga ir esošā situācija, ka cilvēki vienkārši nevēlas strādāt un papildināt savus naudas makus ar salīdzinoši vienkāršu un patīkamu darbu.

Avots

loading...