Tuvākajā laikā veikalos gaidāms ievērojams pārtikas cenu kāpums

Paredzams, ka pārtikas cenas tuvākajā nākotnē strauji pieaugs. Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra (LTVC) vadītāja asociētā profesore Inguna Gulbe intervijā portālam Jauns.lv norādīja uz vairākiem pārtikas cenu pieauguma iemesliem pasaulē un Latvijā un jāņem vērā, ka patreizējā situācijā tas tik tiešām ir neizbēgami, lai arī kā mēs to gribētu.

Pirmkārt, viņa atgādināja, ka agrāk pārtikas cenas bija salīdzinoši zemas. Tā ir bijusi tendence pasaulē daudzus gadus. Šī gada sākumā pārtikas cenas sāka pieaugt. “Tas, kas notiek pasaulē, vairāk vai mazāk atpaliekot, vienmēr notiek ar arī pie mums Latvijā.”

Visā pasaulē pārtikas cenas biržās ir palielinājušās: cukurs, eļļa, graudi – to cenas ir strauji pieaugušas. Tā kā cukurs, eļļa un graudi ir pamata izejvielas daudziem citiem produktiem, piemēram, konfektēm, tie arī kļūst arvien dārgāki. “Ja pamata izejvielas kļūs dārgākas, tad gala produkts noteikti būs dārgāks un tas ir tikai loģiski un visiem saprotams..”

Mums bija ne tikai esošā vīrusa situācija, bet arī darbaspēka trūkums, tāpat kā pārējā pasaulē. Piemēram, Etiopija, šķiet, ir ļoti nabadzīga valsts, taču tai ir darbaspēks no nabadzīgākām valstīm. Pagājušajā vasarā neizdevās iegūt visu palmu eļļu, kā plānots. Pat palmu eļļa, kuras tēls ir slikts, darbaspēka trūkuma dēļ ir sadārdzinājusies.

Latvijā var dzirdēt arī to, ka trūkst strādnieku, kuri plūc zemenes un ierobežojumu dēļ nevar ienākt lēts darbaspēks no citām valstīm, tāpēc dažu produktu cenas ir pieaugušas.

“Vēl joprojām pasaulē ir darbaroku trūkums saistībā ar to, ka nevar ceļot un darbaspēks neceļo no vienas valsts uz otru, kā tas iepriekš bija izveidojies – cilvēki meklēja labākas darba iespējas pasaulē.” Lai darbaspēku nodrošinātu, tiek celtas arī darbinieku algas.

Pārtikas cenu pieaugums ir cieši saistīts arī ar degvielas cenu pieaugumu. Izmanto produktu, transportēšanas, ražošanas un apstrādes jomās nu tml. Nesen degvielas cenas ir pieaugušas par desmit procentpunktiem, nevis dažiem procentpunktiem. Gulbe sacīja, ka pasaules naftas cenas pārsniedz USD 70 par barelu.

Strauji pieauguši arī transporta un loģistikas tarifi. “Osta nespēja tikt galā. Pagājušajā nedēļā vai pagājušajā nedēļā notika bezprecedenta incidents. Liela osta Ķīnā apstājās uz dienu – tā netika galā ar nepieciešamo daudzumu, bija daudz kavējumu, tāpēc nebija plānoto piegāžu, tur bija pārtraukumi utt. “

“Cenas kāps. Tas ir skaidrs. Es ceru, ka kāpums nebūs daudzu desmitu procentu apjomā, bet cenas droši vien kāps aptuveni desmit procentu robežās,” Gulbe prognozēja un atzina, ka cenu kāpums mazāks vai lielāks neatkarīgi ir sagaidāms eju vai pilnīgi visiem pārtikas produktiem un ar to mums visiem ir jārēķinās.

Avots

loading...