Beidzot Atklāti ticis paziņots, kas patiesībā notiek ar cilvēka naudu bankas kontā pēc viņa nāves!

Jāņem vērā, ka liela daļa nemaz pat neaizdomājas par to, kas notiek ar cilvēka naudu pēc viņa aiziešanas. Tomēr kā izrādās, interese ir liela un cilvēki vēlas saprast un noskaidrot, kas tad ar šo naudu reāli notiek, kad cilvēks nomirst? SEB bankas pārstāve Jeļena Novaka skaidri izteikusies, ka šajā attiecīgajā gadījumā banka darbojas atbilstoši visām normatīvā akta prasībām, tieši tā, kā tas likumā ir paredzēts. Ja esošās bankas rīcībā ir informācija par klienta nāvi, tad bankai ir tiesības nekavējoties apstādināt un slēgt kontu, kā arī pārtraukt jebkādas citas darbības, lai konts nebūtu aktīvs. Taču vai ar to viss arī beidzas? Kā izrādās, tad nebūt ne!

Savukārt Swedbank pārstāvis vārdā Jānis Krops skaidri pastāstīja, ka pēc esošo ziņu saņemšanas par klienta nāvi, bankas nekavējoties bloķē piekļuvi kontam, kā arī aptur visus pakalpojumus un līgumus ar klientu. Tāda veidā visi kontā esošie līdzekļi tiek iesaldēti un glabāti līdz tam brīdim, kad likuma vārdā mantinieks liks izmaksāt bankā esošos līdzekļus. “Tomēr ja cilvēks nomirst bez mantinieka, vai ja mantinieks likumā noteiktajā termiņā pēc mantojuma atklāšanas neierodas pie notāra, vai nepierāda notāram savas mantojuma tiesība, tad esošie naudas līdzekļi kontā tiks uzskatīti par spēkā neesošiem pēc Civilkodeksa 416. panta un mantinieku manta tālāk paliek jeb pakļaujas valstij.”

“Ja naudas kontā vēl ir atlikums, tad saskaņā ar kredītiestāžu likumu tas ir jāglabā 60 gadus. Konkrētā secinātāja prasījumus manto esošie mantinieki. Tomēr paši mantinieki nekādā veidā nekļūst par klientiem, tātad arī nekļūst par bankas klientu. Līdz ar to mantinieki šajā gadījumā manto tikai mirušā klienta naudu, nevis viņa kontu. Lai varētu pieteikties naudas līdzekļiem, kuri atrodas kontā ir nepieciešams mantojumu apliecinošs dokuments, kā arī pašas personas apliecinoši dokumenti,” izteicās SEB bankas pārstāve.

Pie tam ņemot vērā Kredītiestāžu likuma 71. pantu, ja nauda kontā 60 gadu laikā netiks izmantota, klients zaudēs prasījuma tiesības pret kredītiestādi. “Tieši šī iemesla dēļ, ja 60 gadu laikā mantinieki nav iesnieguši iesniegumu vai banka nav saņēmusi aktu par mantas atzīšanu par nemantotu, tad saskaņā ar kredītiestāžu likuma 72. pantu, līdzekļi tiks ieskaitīti bankas ienākumos,” piebilda Novaka.

Jāpiebilst, ka šādi jautājumi parasti netiek uzdoti, tomēr cilvēkiem vajadzētu zināt, kas notiek ar viņu naudu, pēc viņa nāves, ja vien cilvēkam pašam nav padomā kāds speciāls plāns, kā viss notiek.

loading...