Dumpis jau brīdina cilvēkus, cik sarežģīta un apgrūtināta situācija ir sagaidama Martā

Visi jaunie un starptautiskie pētījumi norāda uz to, ka Covid-19 jaunais paveids pavisam veiksmīgi izplatās starp maziem bērniem, kas iepriekš nebija novērojams ar parasto Covid-19 vīrusu. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā “Panorāma” brīdināja Latvijas zināmais infektologs Uga Dumpis, kurš nav priecīgs par patreizējo un notiekošo situāciju saistībā ar pandēmiju un jauni vīrusa paveidu.

Tādējādi, ja parādās lieli uzsliesmojumi bērnudārzos un skolās, tad slimie bērni dodas uz mājām un nezinādami jau inficē arī ģimenes locekļus. Tieši tādā veidā bērni kļūst par esošās epidēmijas uzturētāju, izteicās Dumpis, uzsverot, ka tā tas nenotika ar iepriekšējiem vīrusa paveidiem, jo līdz šim bērni, īpasi paši mazākie un jaunākie, bija pasīvie dalībnieki visā šajā procesā.

Tāpat Dumpis jau prognozēja, ka priekšā ir ļoti sarežģīts Marts un patreiz situācija itin nemaz nav tik vienkārša, kā mēs visi varētu iztēloties. Covid-19 vīrusa lipīgākā mutācija izplatās pavisam dažādos Latvijas reģionos un jau tagad esot skaidrs tieši tas, ka tās īpatsvars turpinās pieaugt. Uga Dumpis uzsvēra, ka ir jābūt gataviem rīkoties jau nekavējoties, tiklīdz būs redzams un acīmredzams saslimstības pieaugums.

Lai arī pašlaik Valdībai vēl pagaidām nav skaidra tālāka rīcības plāna, kā tieši rīkoties vīrusa lipīgakās mutācijas pieauguma gadījumā, Veselības ministrijas galvenais infektologs jau ir paudis cerību, ka tieši pašlaik tāds topot. Infektologs atkārtoti izteicās, ka novērojot inficēšanās gadījumu skaita pieaugumu, noteikti vajadzētu būt arī tūlītējai, kā arī pēc iespējas ātrākai iespējai ierobežot cilvēku tikšanās telpās.

“Tur noteikti ir jābūt kaut kādām stingrākām prasībām arī par attālināto strādāšanu. Tātad par dažādiem drošības pasākumiem darbavietās, jo tas ir tas, kas tieši Latvijā, manuprāt netiek pietiekami adresēts. Protams, ir arī iespējami kādi pārvietošanās ierobežojumi vai arī bērnudārzu slēgšana, vai arī speciālo grupu atstāšana,” savas domas klāsta Dumpis.

Tāpat Dumpis lika atgādināt, ka pats būtiskākais ir nejau stingri ierobežojumi, bet tas, kā šos ierobežojumus ievēro, jo tieši tas nosaka esošo rezultātu. Daudzām valstīm jau ir izdevies savaldīt lipīgo vīrusa varianta izplatību un tas pierāda to, ka tas ir izdarāms.

Viņš arī vairākkārt jau atkārtoja nepieciešamību samazinās kontaktus un pašu kontaktēšanos telpās. Lai gan atpuveni puse inficēto ir norādījuši, ka nezina inficēšanās avotu, Dumpis norāda, ka liela daļa no nezināmajām vietām ir noteikti darba vietas. Daudzi pat arī nemaz nevēlas atklāt savus kontaktus.

“Nedrīkt būs pašpārliecināti un vienkārši ir jāsaprot, ka ir vēl palikuši šie grūtākie mēneši. Bet vasara noteikti būs gaidāma krietni labāka,” izteicās Dumpis. Pat ja vīrusa izplatība varētu mazināties, viņš nepiekrīt tam, ka vajadzētu samazināt jau esošos ierobežojumus.

Avots

loading...