Latvijā top jauna tehnoloģija

Latvija-top-jauna-1

ĶĪMIJA!!! Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieku komanda izstrādājusi glicerīn skābes un pienskābes iegūšanas metodes no biodīzeļa ražošanas blakusprodukta glicerīna. Jaunās metodes ir samērā vienkāršas, lētas un videi draudzīgas. Viena no biodīzeļdegvielas ražošanas izejvielām ir rapšu eļļa, bet to pilnībā pārvērst degvielā neizdodas un veidojas blakusprodukts glicerīns.

Latvija-top-jauna-2

Biodīzeļdegvielas ražošanas apjomi strauji pieaug, tāpēc pētnieki meklē jaunus glicerīna izmantošanas veidus un alternatīvas pārstrādes iespējas. Viena no perspektīvākajām metodēm glicerīna pārstrādei varētu būt oksidēšana ar skābeklis, kurā rodas vairāku produktu maisījums, kā arī blakusprodukts ūdens. Šiem organiskajiem savienojumiem ir augsta tirgus vērība, bet to atdalīšana no kopējā maisījuma ir sarežģīta un dārga.

Latvija-top-jauna-3

Galaprduktus izmanto rūpniecībā… Glicerīnskābi var izmantot dažādos ādas koopšanas līdzekļos, kā arī bioloģiski sadalāmu virsmaktīvu vielu un polimēru ražošanā. No glicerīnskābes vēl var ražot līdzekļus metālisku pārklājumu kodināšanai un rūsas noņemšanai. Savukārt pienskābi plaši izmanto pārtikas produktu un kosmētikas ražošanā, farmācijā un daudz un citos produktos un izstrādājumos. No tās iegūst arī bioloģiski sadalāmu polimēru.

Lai kādu no šiem produktiem iegūtu pietiekamā daudzumā, jāatrod piemēroti ķīmiskās reakcijas apstākļi un jāizvēlas atbilstīgi katalizatori – vielas, kas paātrina reakcijas norisi. RTU zinātnieki izstrādājuši jaunu metodi, kas ļauj iegūt labākus ķīmisko reakciju katalizatorus. Viņi arī atraduši veidu, kā oksidējot glicerīnu ar skābekli vai gaisu platīna katalizatora klātbūtnē, pārveidojot 86% glicerīna, lai iegūtu 54% pienskābes. Savukārt pallādija katalizatora klātbūtnē pilnīgi oksidējot glicerīnu, var iegūt 78% glicerīn skābes. Tādējādi vienlaikus var uztilizēt biodīzeļdegvielas blakusproduktu glicerīnu un iegūt tālākai pārstrādei noderīgas vielas bez videi kaitīgiem atlikumiem!


Latvija-top-jauna-5

Zinātnieki meklē piemērotus ķīmiskās rekacijas apstākļus un izvēlas katalizatu, kas paātrinās reakcijas norisi. Un tiem, kas nezin kas ir katalizators – Katalizators ir viela, kas paātrina vai palēnina kādu ķīmisko reakciju, bet pati šajā reakcijā ķīmiski nemainās. Katalizatorus, kas palēnina ķīmisko reakciju sauc par inhibitoriem. Katalizators samazina reakcijas aktivācijas enerģiju (piemēram, reakcija var notikt zemākā temperatūrā, nekā bez katalizatora), bet nemaina termodinamiku, proti, reakcijas siltumefekts ar katalizatoru būs tāds pats, kā bez katalizatora. (siltumefekts laika vienībā var atšķirties, jo reakcijas ātrums mainās).

loading...