Saules sistēmas LAIKAPSTĀKĻI

1

Laikapstākļi uz Zemes mēdz būt nepatīkami vai bīstami, bet citu caures sistēmā tie ir pilnīgi neiedomājami. Tur ir vēji, kas traucas iznīcinātāju lidmašīnu ātrumā, ledaina metāna lieti un sešstūraini mākoņi, kā arī smilšu vētras kas ieskauj visu planētu.

2

Varenākais ciklons.  Gigantiska virpuļvētra plosās gadsimtiem ilgi. Saules sistēmas lielākā vētra ārdās uz Jupitera, turklāt jau vismaz 350 gadu. Virpuļa diametrs platākajā vietā ir 20’000 km , bet vēl pirms 100 gadiem šis attālums bija divreiz lielāks.

3

Gigantiskā mākoņu sistēma rotē pretēji pulksteņrādītāju kustībai un apmēram sešu dienu laikā pilnībā apgriežas ap savu asi.  Rekords uz zemes: Taifūnam Tip, kas 1979 gada oktrobrī, plosijās virs Klusā okeāna diametrs bija 2200km.

4

Zemākā temperatūra. Rekordists – Mēness krāteris. Viszemākā temperatūra, kāda līdz šim izmērīta uz Saules objekta, ir mīnus 248. Tā konstatēta Ermita krāterī netālu no Mēness ziemeļpola. Tur nekad neiespīd Saules stari, tāpēc temperatūra ir tikai 25 grādi virs absolūtās nulles, t.i., mīnus 273 grādi. Pat uz tālās pundruplanētas Plutona, kas atrodas 40 reižu tālāk no Saules nekā Zeme un Mēness, visticamāk, valda aptuveni par 10 grādiem mazāks sals.

5

Ārkārtējais aukstums Mēness krāterī skaidrojams ar to, ka krātera sienas ir ļoti augstas. Tās bloķē itin visu Saules gaismu, pat netiešo starojumu. Rekords uz zemes : 1983. Gada 21 jūlijā. Vostoskas stacijā Antarkīdā tika izmērīti mīnus 89,2 grādi. Mazliet ir ne ? ;D

6

Visātrākais vējš. Vēji trako uz vistālākās planētas. Uz Neptūna plosās vētras, kuru vēja ātrums sasniedz 2400 km/h jeb iznīcinātāja F-16 maksimālo ātrumu. Vistālāk no Saules esošo planētu piemeklē vispēcīgākās vētras.

Parasti laikapstākļus nosaka Saules siltums, bet uz Neptūna svarīgākais faktors, iespējams, ir iekšējais siltums. Planētas dzīlēs tiek saražots divreiz vairāk siltuma, nekā tā saņem no Saules.  Tādējādi ap Neptūnu valda ārkārtīgs aukstums un sals, bet pati planēta izdala siltumu, kā rezultātā veidojas totāla  vēja nesaskaņa un sākas vētras. Rekords uz mūsu zemes : 1996. gada 10 aprīlī Austrālijā meterologi izmērija ciklonu ar brāzmu ātrumu 408km/h.

loading...