Tikko Paziņots cik patiesība būs liels valsts atbalsts apkures rēķinu segšanai! Cilvēki ir satraukti!

Ekonomikas ministrija rosinājusi konkrētus apkures rēķinu apmaksas veidus visas gaidāmās sezonas garumā. Tas tādēļ, ka LTV vajadzēja prezentēt, kā piedāvātajos kompensāciju plānos tiks aprēķināts atbalsta apmērs. Turklāt LTV nolēma šos plānus parādīt arī sabiedrībai. Aprēķini ir balstīti uz publiskiem datiem un ir atsauces nolūkiem. Lai aprēķinātu šī lēmuma monetāro ietekmi, ir jāsaprot, kā kompensācija darbojas praksē. To var panākt, pārbaudot praktiskus piemērus.

Apsildot 60 kvadrātmetru dzīvokli, siltumenerģija nepieciešama pusotru reizi lielāku par paša  dzīvokļa platību. Līdz ar to 90 m3 ir vienādi ar 1,5 x  90 m3. Siltumenerģijas cena Rīgas siltumam būs 85,45 eiro par MWh, bez PVN – aptuveni 81 eiro mēnesī par esošā dzīvokļa apkuri. Šis valsts atbalsts būs nedaudz lielāks par likumprojektā paredzētajiem 8 eiro. Taču jāņem vērā, ka Rīgā šis tarifs jau ir cēlies reiz divi, līdz ar to attiecīgi jauno ciparu varat sarēķināt paši. Tomēr šajā situācijā ar to viss nebeidzas un tikai dod ieskatu par reālajiem naudas izdevumiem drīzumā.

Automātiskā kompensācija par apkuri ar dabasgāzi no oktobra līdz gada beigām. Tas ir 3 centi par kilovatstundu, kas nozīmē, ka šāda izmēra mājām apkurei nepieciešami aptuveni 180 kubikmetri dabasgāzes. Pieskaitot tādus nodokļus kā PVN un akcīzes nodokli, gala rēķins ar visiem nodokļiem izmaksās 328 eiro mēnesī. Ja ņemam vērā tikai “Latvijas Gāzes” diferencēto mazumtirdzniecības gala nodokli, tad gala rēķins ar valsts atbalstu mēnesī izmaksās 270 eiro.

Parādītie aprēķini ir paredzēti, lai atspoguļotu iespējamās tendences. parādīja, ka aptuveni trešdaļu no izmaksām var segt ar valsts palīdzību. Domāju, ka daudzi vēlas lielāku atbalstu savām dzīvokļa vajadzībām. Es arī uzskatu, ka šis mājokļa pabalsts ir pieejamāks visām nelabvēlīgajām grupām. Atbalsts mājokļa subsīdijas veidā sedz lielāko daļu dzīvokļa izmaksu. Šo atbalstu iespējams papildināt arī ar citām vajadzībām, jautājot atļauju Ilzei Indriksonei no Ekonomikas ministrijas.

Valsts apmaksā malkas iegādi, ja tās cena pārsniedz 40 eiro par kubikmetru. Šis atbalsts tiek sniegts arī tad, ja koksne tiek pirkta par vairāk nekā 40 eiro kubikmetrā. Kad malka maksā 45 eiro, valsts iegūst pusi no pieauguma par 2,5 eiro gabalā. Tas nozīmē, ka katra mājsaimniecība var uzturēt līdz pat 35 kubikmetriem koksnes. Iedzīvotājiem jāiegādājas malka un jāiesniedz savā pašvaldībā pirkumu apliecinošs dokuments. Kad viņi to izdarīs, viņu pašvaldība var pieņemt lēmumu par kompensācijas piešķiršanu. Šis atbalsts ir spēkā  līdz 2023. gada 30. aprīlim.

Viņa uzskata, ka cilvēki var atļauties 40 eiro Berkubmalku, ja nav nabagi. Viņš skaidroja, ka valsts uzskata, ka ikviens var samaksāt, un nesniegs atbalstu, ja cilvēki to darīs. Ja kāds nevar atļauties atmaksāt saviem mājas biedriem, vismaz kāds atbalsts netiktu izmantots.

loading...