Kaķi Senatnē Bijuši Milzīgi!

1

Paleontoloģija – Sniegiem klātajos Himalaju kalnos Ķīnas un ASV zinātnieki atklājuši pasaulē vecāko lielā kaķa fosiliju. Tā galvaskauss svēra vien 5 kilogramus, iedomājaties  cik tas ir bijis liels ? Šī samērā labi saglabājusies galvaskausa fosilija ir piederējusi pirms četriem līdz sešiem miljoniem gadu dzīvojušam sniega leoparda radiniekam.

2

Šis atklājums apstiprina teoriju, ka lielie kaķi izplatījās pārējā pasaulē tieši no Āzijas, nevis no Āfrikas, kā to iepriekš vedināja domāt līdz šim atrastās fosilijas Āfrikas reģionā un visā tā apvidū.

3

Zinātnieki jau 2006. Gadā pēc DNS analīzēm izveidoja kaķveidīgo ciltskoku. Viņu aplēses liecināja, ka kaķ sencis visticamāk, radies Āzijā pirms nepilniem 11 miljoniem gadu. Tomēr fosiliju trūkuma dēļ šo hipotēzi daudzi apstrīdēja, un tikai tagad pēc  Himalajaos atrastās fosilijas zinātnieki ieguvuši taustāmu pierādījumu.

4

Šie atrastie kauli bija ļoti, ļoti smagi, tai pat laikā arī ļoti lieli, kas lika mudināt, ka šī kaķu dzimte pirmsākumos ir bijusi 4x lielāka nekā mūsdienās, kāpēc mūsdienu, kaķu sugas ir tik maza zinātnieki to nevar pateikt, bet fakts paliek fakts. Iedomājies ka tavs mājas kaķis būtu tev līdz viduklim?

5

Līdz šim senākā lielā kaķa fosilija bija atrasta Tanzānijā (Āfrikā), un tai ir tikai apmēram 3,6 miljoni gadu. Lielais Himalaju kaķis pieder pie izmirušas sugas, kuru zinātnieki nosaukuši Panthera blytheae. Tas līdzinājies sniega leopardam, bet bijis ievērojami lielāks un domājams svēris ap 80 kg.


7

Vēlviens neliels fakts sakam ka kaķu sencis dzīvoja Tibetā – nesen izpētītā fosilija – vairāki kauli un galvausskauss ir atasta nomaļajā Czaņdas apvidū Tibetas dienvidrietumos. Fosilija ir vismaz par pusmiljonu gadu vecēka nekā Tanzānijā atrastā.

Bet viss pateicoties atrastajam galvaskausam Himalajos, zinātnieki atklāja ka izmirusī kaķu dzimta, kas dzīboja Tibetā pirms 4-6 miljiem gadu. Tas apstirpina teoriju, ka kaķi cēlušies Āzijā. Saskaņā ar aprēķiniem, kas pamatojas uz DND, kaķu evolūcijas astoņiem atzariem ir kopējs sencis, kas dzīvojis Āzijā pirms 10,8 milj gadu. Iedomājies ka visu vispasaules kaķu dzimta cēlusies no viena senča? Iespaidīgi!

loading...