Jau no Šodienas pērkot lietotu auto – Pircējam obligāti būs jāiesniedz vairākas ziņas VID!

Ja iepriekš varējāt brīvi rīkoties un darīt, ko vien vēlaties, tad jau tagad tas ir mainījies un priekšā cilvēkus sagaida tik tiešām dažādi notikumi. Šoreiz gan jāsāk ar pašu svarīgāko, taču tas skars pilnīgi visus cilvēkus, kas turpmāk pirks lietotus auto, respektīvi lielākā daļa auto īpašniekus. Tomēr šajā visā ir kāds mazs āķis, ko daudzi nemaz nezina un kāpēc, kas tāds vispār ticis izstrādāts? Laiks aplūkot ar ko cilvēkiem tagad nāksies saskarties un kāpēc pieņemts tik drastisks lēmums.

Finanšu ministrija informēja, ka valdība otrdien, 31.janvārī, apstiprināja grozījumus Ceļu satiksmes likumā, nosakot, ka lietotu automašīnu pircējiem ir obligāti jāsniedz informācija Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Un šajā gadījumā nebūs nekādu atkāpju – pie tam jāsniedz būs konkrētas ziņas, kas tagad būs jau obligāti. Protams, ka galvenais jautājums, kas tiek uzdots – kāpēc? Kāpēc tagad cilvēkiem, kuri grib sagrabināt kapeikas un nopirkt lietotu mašīnu vēl nāksies kārtot dokumentus un kaut ko skaidrot? Jā, tagad tas būs obligāts pasākums un aplūkosim kāpēc!

Šo grozījumu mērķis ir uzlabot VID nodokļu iekasēšanas pasākumu efektivitāti un samazināt ēnu ekonomisko īpatsvaru lietotu automašīnu tirdzniecības jomā. Likumprojekta mērķis ir attiecināt atsavināšanas reģistrācijas aizliegumu uz konkrētas kategorijas transportlīdzekļiem, ko fiziskas personas iegādājušās ārvalstī (citā Eiropas Savienības dalībvalstī) un kas reģistrētas savā īpašumā Latvijā.

Pēc pārskatīšanas mērķis ir noteikt, ka personām jāiesniedz iesniegums ar nepieciešamo informācijas apjomu, lai nodrošinātu VID spēju veikt riska novērtējumus, samazinātu nodokļu nemaksāšanas risku lietotu automašīnu tirdzniecības jomā un novērstu izvairīšanos no nodokļu maksāšanas. VID noskaidrojis automašīnu sākotnējā reģistrācijā Latvijā iesaistītās fiziskās personas, kuru starpniekus izmanto juridiskās personas, lai slēptu no uzņēmuma saimnieciskās darbības gūtos ienākumus.

Ienākumu slēpšana negatīvi ietekmē ne tikai valsts budžetu un sabiedrības dzīves kvalitāti, bet arī uzņēmējdarbību, kas izpaužas negodīgā nodokļu konkurencē. Līdz ar to nepieciešams veikt pasākumus, lai samazinātu iespēju izvairīties no nodokļu nomaksas, izmantojot tiesību normās neaptvertus jautājumus, tostarp samazinot nelikumīgi iegūto līdzekļu apriti. Likums ir iekļauts Likumā par valsts budžetu.

loading...