Tiem kas mīl ALU!

Aldaru-Karalis-1

Jau vairākus gadu desmitus pirms tam, kad kļuva populāri specializētie alus veikali, iespējas šajā jomā saskatīja Kens Grosmans. Viņa komāpnija Sierra Nevada tagad ir viena no vadošajām alus darītavām, un tās vērtība varētu būt ap 800 miljoniem dolāru.

Aldaru-Karalis-3

Vairāk nekā 35 gados, kas pagājuši kopš Kens Grosmans kopā ar partneri izveidoja alus darītavu Sierra Nevada Brewing Co. Viņš ir piedzīvojis gan tukšu vārdu gaistošās putas, gan cerību burbuļu plīšanu. Tagad Grosmans ir 59 gadus vecs un vēl aizvien vada vienu no ASV lielākajām privātajām alus darītavām, kas gadā saražo gandrīz miljonu barelu (viens barels 117 litru) alus.

Aldaru-Karalis-4

Pārdošanas apjoms ir vairāk nekā 200 miljoni dolārdu. Ērti atlaidies biroja krēslā, ģērbies rūtainā kreklā un melnā vestē ar rāvējslēdzēju, uz ofisā izvietoto tukšo alus pudeļu un mazbērnu fotogrāfiju fona Grosmans izskatās pēc tipiska pašapmiernāta patriaha.

Aldaru-Karalis-5

Taču tā nav. Tālajā 1978. Gadā, kad tika izveidots uzņēmums Sierra Nevada, Amerikā bija tikai 45 neatkarīgas alus darītavas – rezultāts nozares panīkumam pēc sausā likuma ieviešanas. Tagad šajā nozarē, kur ienākumi no ASV pārdotā alus ir 100 miljoni gad, dominē tādas kompānijas kā Anhueser Bush InBev un MillerCoors. Taču bez tām vēl ir vairāk nekā 2700 alus darītavu, no kurām trešdaļa parādījusies pēdējo piecu gadu laikā.

Aldaru-Karalis-6

Ražojot īpašas un dārgākas alus šķirnes, piemēram apiņu gaišo alu vai tumšo porteri ar bagātīgu, piesātinātu dažādu garšu klāstu, šo nelielo alus darītāju biznesa izaugsmi raksturo divciparu skaitlis – apjoma pieaugums ASV tirgū no nulles līdz 7 % un kopējo ieņēmumu pieaugums par 12 %

Un tomēr gan vietējā bārā, gan lielveikala plauktos vieta ir ierobežota. Te moto ir vienkāršs attīsties vai mirsti. Grosmans saka zemā, nosvērtā balstī. Ja mūsu zīmols neattīstīsies, attīstīsies cits. Var būt arī tāds uzņēmējdarbības modelis, ka piebremzē un pārdot tikai 30 kastes šī patiešām eksotiksā un patiešām dārgā alus. Taču mēs no šāda modeļa esam izauguši. Tagad Sierra Nevada ir septītā lielākā alus darītava valstī un zināmākais alus Pale Ale tiek pārdots visos 50 ASV štatos.

loading...